Twarda woda – podstawowa zasada: odkamieniaj
Twarda woda jest bogata w związki mineralne. Niestety w przypadku użytkowania sprzętów AGD sprawdza się powiedzenie, że nadmiar szkodzi. Efekt działanie twardej wody to, nie tylko trudne do usunięcia smugi na armaturze kuchennej i łazienkowej, które wpływają na estetykę naszych wnętrz. To także nieapetyczny nalot na szklankach i porcelanie. Jak również obniżenie efektywności działania urządzeń i powolna degeneracja mechanizmów i podzespołów. Regularne odkamienianie staję się czasochłonną i uciążliwą koniecznością.
Twarda woda a osad w kuchni i łazience
Destrukcyjny charakter działania twardej wody najłatwiej zauważyć na najczęściej używanych sprzętach takich, jak czajniki elektryczne i ekspresy do kawy.
Twarda woda nie tylko obniża walory smakowe kawy i herbaty. Osad kamienny, który gromadzi się na ściankach i elementach grzewczych czajników powoduje zwiększenie zużycia energii elektrycznej w przypadku urządzeń elektrycznych, oraz gazu, gdy stosujemy tradycyjne naczynia do gotowania wody.
Zaniedbanie usuwania kamienia z ekspresów do kawy znacząco obniży żywotność urządzenia przez zatkanie wężyków i przewodów. Może być również często powodem nieuznania warunków gwarancyjnych.
Osad z kamienia zmniejsza swobodę cyrkulacji wody w instalacji i doprowadza do zatykania się również głowic prysznicowych i perlatorów – nakładek stosowanych w armaturze do napowietrzenia wody.
Twarda woda w praniu
Woda zasobna w sole wapnia i magnezu znacząco obniża skuteczność detergentów zarówno w praniu, zmywaniu naczyń, jak i w zabiegach pielęgnacyjnych. Uniemożliwia powstawanie piany, która jest warunkiem koniecznym do usunięcia brudu. W konsekwencji zużywamy więcej środków piorących bez satysfakcjonującego efektu. Twarda woda powoduje również wytrącanie się kamienia na bębnach, elementach grzejnych pralek i zmywarek. Doprowadza to do usterek grzałek, korozji przewodów, a w konsekwencji awarii pralek i zmywarek.
Twarda woda a centralne ogrzewanie
Kolejnym zestawem urządzeń narażonych na destrukcyjne działanie twardej wody jest piec do centralnego ogrzewania, zasobniki na wodę, bojlery, kaloryfery itd. Wytrącający się osad tworzy barierę, która obniża wydajność energetyczną systemu. Prowadzi to jednocześnie do zwiększenia kosztów zużywanej energii. Wiele elementów ulega przegrzaniu i spaleniu, co generuje kolejne wydatki na usuwanie usterek, których moglibyśmy uniknąć w przypadku użytkowania miękkiej wody.
Twarda woda i co dalej …
Problem twardej wody można w łatwy sposób rozwiązać, stosując zmiękczacz wody, który ogranicza niemal do zera tworzenie się osadów kamiennych. W ten sposób ochronimy swoje urządzania i sprzęty przed szybszym zużyciem i awariami powodowanymi przez kamień. Wybór stacji uzdatniania wody firmy Viessmann jest spory, ale o tym jak dobrać stację przeczytać w następnym wpisie …